Koji elementi su ključni za formiranje cene avio karte?
Odlučili smo da istražimo i saznamo više o avionskim kartama, tačnije o tome kako se formiraju cene avio karata. Činjenica je da su tarife formirane prema strogim pravilima, a ne da su nasumično određenje od strane avio kompanije, kao što većina ljudi misli. Posle čitanja ovog posta, ovo ćete moći bolje da razumete i da sledeći put kada budete kupovali avio karte znate tačno kako je novac raspoređen. Ovo je neka šema koja važi za redovne avio kompanije. Low cost avio kompanije pored cene karte naplaćuju još mnoge druge usluge i proizvode koje su u ostalim avio kompanijama uključeni u cenu. Tako na primer ako želite veći prtljag u low cost avio kompaniji doplatićete, takođe i obrok i piće koje naručite u avionu morate platiti, biranje sedišta se uglavnom doplaćuje, a low cost avio kompanije zarađuju još i od prodaje parfema, kozmetike pa čak i od greb greb srecki. No vratimo se na faktore bitne za formiranje cene karte kod redovnih avio kompanija.
-
Gorivo za avion – 26%
Gorivo za avion je jedan od najskupljih delova cene avionske karte. Svakom avionu potrebna je različita količina goriva, a obično se informacija može naći na sajtu avio kompanije ili kompanije koja je napravila traženi tip aviona.
Evo jednog primera obračuna potrošnje goriva: direktan let iz Moskve do Njujork ima oko 7.500 km i Airbus-u je potrebno 70 tona goriva. 70 tona košta oko 34.000 eura.
-
Usluge vezane za putnike i prtljag, kako na aerodromu tako i u avionu – 26%
Ovaj procenat sastoji se iz nekoliko delova. Pre svega, to uključuje usluge prema putnicima na letovima kao što su hrana, voda, pokrivači, stjuardese, itd. Drugo, skladištenje i transport prtljaga. Zatim troškovi koji se tiču call centra, sajtova, statistike i uslugu za korisnike. Na kraju, rad na samom avionu: “parkiranje”, ekspresne provere i tako dalje.
-
Usluge aviona – 16%
Pod ove troškove spadaju oni koji se tiču osiguranja i sitnih poprakvi na letelici kao što su farbanje i rutinsko održavanje.
-
Plate – 10%
Ovih 10% odlazi na plate i bonuse svih zaposlenih u avio kompaniji: od pilota i stjuardesa do onih koji održavaju same avione.
-
Naknada za vazduhoplovnu navigaciju i meteorološku podršku – 9%
Ovo uključuje meteorološku podršku, praćenje aviona tokom leta i plaćanja taksi aerodromima sa kojih kompanija saobraća.
-
Amotrizacija i lizing – 8%
Amortizacija je postepeno smanjenje troškova samog aviona koji je uzrokovan njegovim starenjem. Pošto je avion imovina, onda ove troškove pokriva sam vlasnik. Međutim, ukoliko je avion iznajmljen (ovo je tzv. Avio-lizing koji je vrlo česta stvar) onda ga plaća osoba tj. avio kompanija koja i koristi avion.
-
Marketing i administrativni troškovi – 5%
Ovaj novac avio kompanije koriste da bi uložile u marketing, promocije, da bi platili porez i druge izdatke koje imaju. Nivo ovih troškova zavisi od toga u kojoj je državi sedište same avio kompanije.
Ukoliko vam se svideo ovaj članak podelite ga sa svojim prijateljima.