Vodič za Maroko – Kako povoljno tamo i šta obići?

U Maroku smo bili davne 2017. godine i red je da ove 2024. malo osvežimo vodič. Ono što je lepa vest, i što je još uvek aktuelno, jeste to da do Maroka može da se stigne veoma povoljne iz mnogih gradova u Evropi. Nama su naročito interesantni Milano i Rim, jer do ovih gradova imamo povoljne letove iz Beograda.

Kako smo mi isplanirali svoje putovanje u Maroko i kako to i vi da uradite?

U daljem tekstu će biti više detalja šta da obiđete, gde da jedete, gde da nađete avio karte za Marokosmeštajture i izlete, kupite ulaznice za muzejekarte bus i za voz između gradova i opcije za transfer od aerodroma.

Viza za Maroko

Maroko nam se desio, kao i svako putovanje do sada, potpuno neplanirano. Našli smo u januaru jeftine karte za februar, kupili ih i onda o svemu krenuli da čitamo i istražujemo. Između ostalog smo saznali da nam treba viza što smo prevideli kad smo uzimali karte. Procedura za dobijanje iste je krajnje jednostavna u marokanskoj ambasadi u Beogradu. Ako ne dolazite iz Beograda možete napomenuti da viza treba da bude gotova taj dan i oni će vam izaći u susret. Cena vize je sada 2023. 4950 dinara i od papira je potrebno: fotokopija prve strane pasoša, fotografija 3,5×4,5cm, potvrda o zaposlenju, potvrda o visini primanja, adresa i ime smeštaja u koji idete, a ukoliko ste nezaposleno, izdžavano lice možete se raspitati o svemu na brojeve telefona ambasade 011 3690-288; 011 3691-866 na koje možete i zakazati termin za vizu u ambasadi. Ambasada se nalazi na Senjaku u ulici Sanje Živanovića 4, a takođe na sajtu kluba putnika možete pratiti da li postoje neke promene.

Trg Jemaa el Fna – Marakeš

Kako kupiti povoljne avio karte za Maroko?

U Maroko smo išli iz Temišvara, preko Bergama sa Ryanair-om. Iskombinovali smo se tako da provedemo u odlasku dve noći u Milanu i u povratku jednu u Bergamu. Preporučujemo da obiđete i Bergamo i Milano ako već niste, a o njima imate u nekim drugom postovima. Sve opcije za letove do Maroka možete pogledati na pretrazi ispod.

Šta obići u Maroku i koliko da vam je dovoljno?

U Marokou smo ostaneli 6 dana. Od raznih kombinacija koje smo pravili, da budemo dva dana u Marakešu, pa da idemo u pustinju, pa da se vratimo još jedan dan u Marakeš, pa da odemo iz Marakeša za Fes… ipak smo odlučili da provedemo 3 noći u Marakešu, odakle bismo jedan dan išli na izlet u Ait Ben Haddou i četvrti dan u Esauiru, gde bismo prespavali i sutradan se vratili na još dva dana u Marakeš u drugi smeštaj. Zbog vize smo preko booking.com našli jedan smeštaj u Marakešu za svih 6 dana koji može besplatno da se otkaže do određenog datuma i onda posle dobijanja vize promenili rezervaciju i ostali u njemu samo prva tri dana. Ukoliko želite da idete na ekskurziju u pustinju na 3-4 dana i ukoliko, želite do Esauire, Kazablanke, Fesa, ili gde god, na par dana, a u ambasadi vam kažu da vam treba rezervacija smeštaja možete isto kao mi uraditi, pa posle na tenane tražiti. Možete se iskombinovati i tako da letite u Fes, a vratite se iz Marakeša ako idete iz Bergama.

Sasvim vam je dovoljno 7 dana da vidite ono osnovno, ali ako Maroko želite da iskusite u potpunosti odete u više gradova Fes, Marakeš, Kazablanku, Rabat, Esauiru, odete u pustinju i Ait Ben Hadou onda možda odvojite 10 do 15 dana.

Najbolja i najsigurnija opcija za obilazak Marokoa jeste da organizujete neku od tura, jer često bolje prođete ako ih organizujete ovako online nego da se cenkate na licu mesta.

Aerodrom u Marakešu

Transfer od aerodroma

Valuta u Maroku je dirham, a kurs, kada smo mi bili, je bio oko 10,5 dirhama za evro (sada je 10.9). Naš savet je da na aerodromu u menjačnici menjate samo malo više od onog što vam treba za prevoz, jer je kurs nepovoljniji, ali svakako proverite pre puta kakav je kurs pa sami procenite. Cena autobusa od aerodroma do trga Jemaa el Fna ili glavne autobuske stanice bila je 30 dirhama, a vi ćete saznati na licu mesta da li se nešto promenilo. Postoji i gradska linija broj 11 koja vozi do grada i koja staje na 300m od aerodroma, a tada je bila oko 5 puta jeftinija. Poteškoća je što nisu sve stanice jasno označene, pa morate nekog pitati gde staje. Detalje za prevoz možete naći ovde http://www.alsa.ma/

Ukoliko smatrate da vam je najbolje da idete taksijem savetujemo da pre vožnje pitate za cenu, da se cenkate i naravno dogovorenu cenu upišete na papir kako ne bi bilo zabune. Ako biste da izbegnete moguće neprijatne situacije sa vozačima najbolje je da online zakažete transfer i unapred znate koja će biti cena. Ako vas ide više ovo se isplati više od autobusa, a ispod na pretrazi možete videti cenu.

Na aerodromu određeni mobilni operateri dele besplatno sim kartice, pa možet iskoristiti ovu pogodnost ako vam je potrebna.

Smeštaj u Maroku

Mi smo bili smešteni u Medini u jednom od mnogobrojnih riada. Prvo što nas je dočekalo kad smo došli je čuveni Marokanski čaj od nane koji smo popili za dobrodošlicu. Ako ga ne dobijete u riadu, obavezno ga probajte. Riade uglavnom možete platiti u evrima. Riad je nešto slično gostinskim kućama ili vilama kod nas gde možete iznajmiti sobe sa kupatilom ili apartmane. Obično svi prozori i vrata soba gledaju u dvorište, koje je negde sa bazenom, negde samo sa vrtom i hladovinom. Neki od Riada imaju bazen na krovu ili dvorištu dok obično velik broj riada ima terasu na krovu. Ono što je karakteristično za sve kuće u Medini je to što sve na prvi pogled izgledaju kao od zemlje, prilično neugledno, bez prozora, a kada uđete u dvorište možete se zadesiti u pravom malom raju, sa palmama i bazenom, ornamentima, duborezom, vrhunski dizajniranom keramikom. Takav je način gradnje, gde deluje da su svi u Medini ravnopravni i ne dozvoljavaju da se zaviri u njihovu intimu.

Smeštaj možete potražiti na booking.com ili na pretrazi ispod koja je bolja opcija. Pretraga koju vam ostavljamo ovde poredi booking, agodu i mnoge druge sajtove za rezervaciju smeštaja i daje u rezultatima prvo onaj sajt gde je najniža cena. Dalje vas redirektuje na neki od tih sajtova i svi oni su pouzdani, a mi savetujemo da se pre registracije registrujete tamo.

U ovkavim čašicama i čajnicima se servira čuveni marokanski čaj od nane

Naši riadi Amouzan i Lilen. Iste možete potražiti na pretrazi iznad.
U prvom ljubazniji domaćin i odlična domaća marokanska hrana za doručak, a jedina mana je vlasnica koja zna samo francuski, pa kada domaćin nije tamo, ne možete se sporazumeti.
Drugi smeštaj je bio, uredniji i čistiji, a vlasnica neka Grkinja, a doručak malo siromašniji i bez marokanskih specijaliteta.

Marakeš je jedinstveno iskustvo, a šta treba znati pre dolaska tamo?

Upravo zbog istih kuća, uzanih ulica, lako možete da se izgubite u Medini. Nemojte brinuti, neko će vam već pomoći da se iskobeljate i izađete u neku veću ulicu. Kada lokalci vide da ste se izgubili, da se okrećete sa mapom i vrtite u krug, sami će prići da pomognu. Nekada će vam šukran (hvala) biti dovoljno, a neretko će vam tražiti da im se adekvatno zahvalite novcem. Neki se zadovlje sa 3-5 dirhama, a neki tek sa 20 iako vam možda na početku traže mnogo više. Skinite dobru navigaciju i pokušajte da izbegnete te situacije, ako je moguće, ali jednom se i izgubite i osetite čari toga, cenkajte ste, trgujte.

Medina se nalazi u okviru ovih zidina

Marakeš – pijaca

Gotovo cela Medina je jedna velika pijaca, souk i šetajući kroz nju i razgledajući artikle mnogi trgovci će vas nagovarati da pogledate detaljnije i kupite njihov proizvod, a nekada vas pratiti i par stotina metara ili vući za rukav. Ovde jednostavno morate kupiti nešto i osetiti trgovinu i cenjkanje koje može da ide i do 10 puta niže cene. Neko pravilo, za koje smo mi tamo saznali je da na mestima gde ne pišu cene je cenkanje obavezno, a gde pišu, ne možete puno korigovati. Tako mo na primer neki instrument – suvenir za koji su tražili 100 dirhama uspeli da spustimo na 20, da bismo posle 50ak metara najišli na tezgu na kojoj je stajala cena od 10 dirhama. Sve u svemu bilo je zabavno pogađati cenu.

Marokanska pijaca u Medini

Šta jesti u Maroku?

Probajte obavezno tažin i kuskus (tajin i couscous), koji su izvrsni, a takođe i nezaobilazne marokanske palačinke, beghrir i msemen. Mi smo ih imali u prvom riadu za doručak. Možete jesti na ulici, na nekom od štandova na glavnom trgu što svi preporučuju, ali smo mi ipak tajin jeli u restoranu. Možemo da preporučimo da jedete ukusnu i jeftinu hranu, nalik onoj na trgu, u lokalu Roti d’ Oro, a cena za falafel u tortilji sa pomfritom i neka njihova tri sosa bila je 25 dirhama. Takođe možemo da preporučimo chawarmu sa piletinom. Na tripadvisoru ima velik broju komentara i dobru ocenu, pa smo otišli tamo da večeramo. U februaru, kada smo mi bili su radili od 12:30 do 20:30, a pravili pauzu od 14:30 do 17:30. Obavezno preporučujemo da pijete ceđenu narandžu na nekoj od tezgi na trgu, jer je cena za 2dl bila 4-5dirhama, što je 40-50 centi, a verujemo da je i dalje niska.

Spoljašnji izgled restorana Roti d’ Oro i hrana u njemu

Izleti i ture koje nemojte propustiti

Gore u tekstu smo pomenuli neke ture i izlete, a evo ih i ovde, sa konkretnim linkovima gde da ih rezervišete.

Sa domaćinom u riadu smo se dogovorili za izlet u Ait Ben Haddou i Ouarzazate. Ovaj izlet traje ceo dan, a košta oko 30€, sada vidimo da preko GetYourGuida takav izlet može da se nađe i za 25€. Put do tamo traje 3 i po do 4 sata. Ako dolazite u Maroko, u Marakeš obavezno neka vam na listi bude Ait Ben Haddou, kako zbog samog mesta, tako i zbog putovanja i planine Atlas preko koje ćete preći. U Ait Ben Haddou ćete vodiča za turu platiti dodatnih 25 dirhama ali preko ove online ture on je uglavnom uračunat u cenu.

Ostavljamo vam ovde opciju da pronađete turu koja vam odgovara, a pored ovih jednodnevnih izleta postoje i one ture od više dana kada spavate u pustinji.

Planina Atlas

Ait Ben Haddou. Mesto na kome je sniman GOT, Gladiator,…

Nakon Ait Ben Haddou, sledi još pola sata vožnje do Ouarzazata, grad u kome je snimljen veliki broj holivudskih filmova. Ostave vas ispred filmskog muzeja i tu možete videti rekvizite iz filmova. Ulaz u muzej je 30 dirhama, što je oko 3€. Preko puta je Taourirt kasbah i ulaz je bio 2€ i ako imate vremena, bolje to obiđete.

Ouarzazat

Esauira još jedno mesto koje smo posetili. Kako do tamo?

Mi smo do Esauire išli autobusom i to vam može biti dobra opcija ako želite da prespavate, ali ako ne želite da se pomerate na jednu noć iz Marakeša onda i izleti nisu loša varijanta, a ostavljamo vam opciju i za njih ispod.

Cena autobuske karte od Marakeša do Esauire je bila 75 dirhama, a vožnja traje oko 3 sata. Izlet preko lokalnih agencija do Esauire je tada koštao 25€, a ovaj koji ostavljamo ispod je 18€ i još jedan dokaz da može povoljnije da se uradi online. Esauira je nešto povoljnija od Marakeša i dosta mirnija, sa manje gužve i napadnih trgovaca. Kod Moulay Hassan Square-a se nalaze restorančići u kojima možete izabrati svežu ribu, koju vam odmah spreme veoma povoljno. Orada od oko 500 grama i nekih 20ak gambora, sa dva pića, salatom i pomfritom nas je izašlo 15€. U Esauiri možete naći ručno štrkiane vunene kape, magnete, drvene suvenire već od 10 dirhama i najbolje arganovo ulje.

U Esauiru možete i na jednodnevni izlet za manje od 20€, ako idete preko lokalaca proći ćete skuplje

Esauira

Kao i za većinu stvari, u Maroku možete pogađati i cenu za taksi. Naš savet vam je da imate blokčić i olovku pri ruci i da mu tražite da upiše cenu, jer ima velik broj taksista koji pričaju arapski i francuski, ali ne i engleski.

U Marakešu možete naći jako jeftinu kožnu galanteriju, pa ukoliko ste vešti sa cenkanjem možete proći jako dobro.

Muzeji i atrakcije

Muzeje i vrtove smo takođe obilazili, a cene se kreću između 1 i 7€, bar je bilo u tom trenutku, a mi savetujemo da iste rezervišete online OVDE. Od muzeja i vrtova u kojim smo bili preporučujemo još Bahia Palace, Palais El Badii, Ben Youssef Madrasa. Dosta njih će vam preporučiti i Jardin Majorelle, mi tamo nismo stigli, ali na osnovu priče koju smo čuli i fotografija koje smo videli možemo preporučiti i to. Takođe od mesta na kojima nismo bili, ali smo čuli dobre utiske, preporučujemo ekskurziju od 4 dana u Sahari, odlazak u Fes, ukoliko za sve ovo imate vremena.

Medersa Ben Youssef

El Badi Palace

Bahia Palace

Mi smo bili sredinom februara, a temperatura je bila od 10ak stepeni uveče, do nekih 25 preko dana.

Royal Theatar

Moderniji deo Marakeša izvan zidina Medine

Iako smo malo odužili post, ako neko bude želeo da čita još opširnije to može na ovom linku.

Ako želite u Maroko samostalno putovanje najlakše možete organizovati pomoću ovog našeg teksta

Uživajte i putujte i prijavite se na našu Viber grupu da pratite da saznate kada objavimo neki let za Maroko ili neku drugu zanimljivu destinaciju.

Ukoliko vam se svideo ovaj post i našli ste neke korisne informacije podelite ga sa vašim prijateljima na društvenim mrežama.

Širimo zajedno svest da može da se putuje povoljno.

3 komentara

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *