Sve što treba da znate pre putovanja kruzerom – Detaljan vodič za krstarenja

Vodič za putovanje kruzerom

Pre par godina smo poželeli da iskusimo putovanje kruzerom i gledajući ponude po netu videli smo da to i ne mora da bude tako skupo, da ima dosta kraćih i povoljnijih tura. 

Kada smo tražili informacije kako funkcioniše krstarenje, šta je uključeno u cenu, šta nije i kako sve funkcioniše… nismo baš puno nalazili i većinu stvari su nam objasnili u agenciji pre krstarenja. Zato smo sada, nakon našeg prvog krstarenja, odlučili da podelimo sa vama sve ono što bi nama bilo korisno da smo znali na početku, a to je: šta je uključeno u cenu, šta nije, kakva je hrana, da li imaš internet, kakav je, kolike su kabine, šta je sa napojnicama… Ako želite na krstarenje i niste do sada nikada bili ovo vam je tekst koji će vam olakšati to. 

Ako se spremate na vaše prvo krstarenje ovaj tekst će vam biti od pomoći, a u njemu ostavljamo i kod za popust 

Šta treba da znate pre krstarenja?

Pre ukrcavanja morate znati nekoliko osnovnih stvari, a to je kako funkcioniše ukrcavanje i iskrcavanje, kako plaćate stvari koje nisu uključene u cenu, šta smete da unesete na brod, a šta ne, a mi ćemo u ovom tekstu pored toga objasniti i ostale stvari koje će vam olakšati prvo putovanje kruzerom. 

Brod uvek plovi noću, osim ako u nekom mestu ne ostaje više dana. 

Šta sa prtljagom dok čekate ukrcavanje?

Ukoliko niste u agenciji organizovali grupno krstarenje, niste organizovali transfer, a želite da obilazite malo pre ukrcavanja na brod i prtljag vam smeta, mi imamo preporuku za jedan dobar sajt. Ovde se locirate, nađete najbliže mesto gde možete odložiti stvari, rezervišete, odnesete i slobodni ste. Ovaj servis radi širom sveta, a na njega su prijavljeni razni hoteli, agencije, restorani, suvenirnice… svi koji imaju višak mesta, a sajt vam garantuje za prtljag. Klikom na dugme ispod videćete sve detalje.

Hajde prvo da krenemo od toga šta je zapravo uključeno u cenu krstarenja

Za organizaciju ovog našeg prvog krstarenja smo angažovali agenciju Allegra krstarenja. U zavisnosti od toga da li je u pitanju grupno ili individualno krstarenje zavisi i ono što je uključeno. Ako je grupno krstarenje u cenu su uključene avio karte, vodič, odnosno vođa grupe, transferi i ne morate ni oko čega da se brinete. Ako ipak idete na individualno krstarenje agencija vam i tada može organizovati dosta toga, da ne morate sami, a ostale stvari u oba slučaja imate na brodu. Šta je to u pitanju? Uključen je smeštaj u odabranoj kabini, hrana tokom čitavog dana, voda i sokovi na točenje, kao i kafa na aparatima koji su postavljeni u delovima gde se služi hrana. Na nekim kruzerima je uključeno i ostalo piće, na nekima imate jedno piće za vreme obroka, a svakako savetujemo da se pre putovanja raspitate oko detalja. 

U tekstu ispod napisaćemo i o ponudi hrane koja je bila uključena u cenu na našem brodu.


Popust na krstarenje

Bilo da se spremate na vaše prvo krstarenje ili ste već bili mi smo u saradnji sa agencijom Allegra krstarenja obezbedili kod za popust od 5% na individualna i 10% na grupna krstarenja. Potrebno je da samo prilikom rezervacije napomenete da imate kod DVA_RANCA.

Tipovi kabina na kruzeru

Na kruzeru su sobe kabine, a spratovi se zovu dekovi. Ako mislite da su kabine male, varate se, prostrane su kao hotelske sobe. Na kruzeru imate nekoliko vrsta kabina, unutrašnje bez prozora su najjeftinije, a ako nas pitate prostrane su i sasvim ok s obzirom da ste na brodu retko kada u kabini. Kabine bez prozora se ne nalaze negde ispod nivoa mora u donjem delu broda, kao što mnogi od nas misle. Takve kabine nalaze se na svim dekovima i obično ćete biti smešteni od 1. pa naviše. Brod je toliko širok, da su kabine sa balkonima i prozorima pozicionirane sa leve i desne strane broda, a one bez prozora između. Ovo je presek našeg broda i tipovi nekih kabina. 

Na kruzeru su i kabine sa prozorima na nižim dekovima, koje su nešto malo skuplje, kao i one prozorske na višim spratovima gde je prozor preko celog zida i one su još malo skuplje, a imamo još i balkonske kabine koje su još skuplje. Ako biste nešto posebno, tu su i apartmani koji imaju nekoliko prostorija, neki imaju i sopstveni đakuzi i one su najskuplje. Kruzer vas može izaći veoma povoljno, a može i skupo u zavisnosti šta želite. 

Kakav je kruzer sa kojim smo mi krstarili

Ponuda hrane i ono što je uključeno varira od broda do broda i mi ćemo u daljem tekstu napisati šta je to kod nas bilo. Kruzer na kom smo mi bili je Costa Fortuna i on spada u srednje kruzere. Ima 272m, a na njemu najviše može boraviti 3470 gostiju i 1090 članova posade. Na brodu je 1358 kabina, one su veoma prostrane, kreću se od 17 do 45m2, a čak njih 522 je sa balkonom. Ovde možete videti kako izgledaju kabine, koji su tipovi i malo više detalja o kruzeru Costa Fortuna.

Na brodu je odlična ponuda hrane, pića i raznovrstan sadržaj. Ovde imate nekoliko restorana, barova, bazene, tobogan, đakuzije, teretan, saunu, igraonicu za decu, košarkaši teren, sto za stoni tenis i stoni fudbal, teatar sa raznolikim sadržajima, muzički sadržaj, razne radionice, animacije, takmičenja, a tu su i frizerski salon, prodavnice garderobe, fotografi koji će ovekovečiti vaše trenutke, kazino i druge stvari ako želite dodatno da trošite. Na bordu imate i doktora ako vam zatreba pomoć nemojte da brinete ima ko da vam pomogne. 

Kako funkcionišu stvari na Kruzeru? Plaćanje, ukrcavanje, iskrcavanje, dnevni plan…

Ukrcavanje na kruzer

Ovo izgleda slično kao u avion, jedina razlika je vreme koje dobijete za ukrcavanje. Brod stoji od ujutru do kasno popodne u luci i kako se ne bi pravile gužve, putnici se raporede u nekoliko termina. Naš termin je bio 13:30, mi smo se prijavili nešto ranije, jer nije bilo gužve na ukrcavanju. 

Prijavljujete se na šalteru, dobijate karticu sa vašim bar kodom, predajete veliki prtljag, na koji se stavlja tag kao na aerodromu i vrlo brzo vas on dočeka u sobi, a onaj ručni ide kroz skener. Prtljag koji ste ostavili ide na proveru na skeneru, ako je sve u redu on će vas čekati ispred kabine, ako nije, moraćete da odete da ga otvorite. Ako nosite sve što je dozvoljeno nema potrebe za brigom. Ako vam je kabina spremna možete odmah da se smestite, ako nije sačekaćete negde na brodu, možete otići na ručak ili utrošiti vreme negde drugde dok čekate. Mi dok smo ručali kabina je bila spremna, a malo kasnije je stigao i prtljag. 

Plaćanje i brodska kartica

Na brodu sve funkcioniše sa brodskom karticom: iskrcavanje, ukrcavanje, ulazak u sobu, plaćanje… Kada stignete na kruzer dobijete karticu, potrebno je da deponujete određena sredstva na istu kako biste mogli da plaćate, jer kešom niti običnim karticama nije moguće plaćanje i za to postoji nekoliko aparata na brodu. Na nekima je moguće uplatiti keš, na nekima prebacujete sa kartice. Naš savet je da deponujete keš, jer poslednjeg dana kada treba da podignete ono što niste potrošili, aparat vam izbaci onoliko koliko vam je ostalo u kešu. Ako je ste je povezali na karticu nekada je potrebno da prođe i po mesec dana dok vam se sredstva ne vrate. 

Svaka kabina ima sef i dok ste na brodu možete sve vrednosti da zaključate, jer osim kartice za brod ništa vam nije potrebno. Naš savet je da slikate i kopirate pasoš, pa kada izlazite sa broda ponesete to i ličnu kartu, a pasoš ostavite. Ne brinite se jer čak i ako izgubite karticu niko ne može da naručuje i plaća nešto sa njom, pošto svaki isečak treba da potpišete. 

Aplikacija za kruzer

Aplikacija je druga bitna stvar na kruzeru, jer kroz nju vidite sve: kontrolišete potrošnju, aktivirate pakete, vidite rapored putovanja, gde se brod trenutno nalazi, proveravate ponudu za specijalnu večeru i još mnoge druge stvari. 

Iskrcavanje sa kruzera na kraju putovanja

Iskrcavanje na kraju funkcioniše tako da dan ranije dobijete tag u određenoj boji na koji napišete ime i prezime, broj telefona i broj kabine i prtljag je potrebno da ostavite do 1 ujutru ispred kabine, a sa vama možete ostaviti samo ručni prtljag. U toku noći osoblje skupi prtljag i ujutru kada brod pristane u luku iznesu ga i razvrstaju po bojama. Boja znači u koje vreme možete pokupiti prtljag, odnosno do kada on može stajati u luci najkasnije. Ujutru poslednjeg dana odlazite na automat za novac, podignete sredstva koja niste potrošili, zatim odlazite do recepcije da vidite da li je sve izmireno i ako jeste možete napustiti brod. Nama je odjavljivanje bilo do 8, ali smo mogli na brodu da se zadržimo do 11, da odemo na doručak, kafu i još malo utrošimo vreme do polaska. 

Kako funkcioniše iskrcavanje i ukrcavanje tokom putovanja kruzerom

Svako veče dobijete plan za naredni dan. Tu imate aktivnosti na brodu, kao i vreme kada kreće iskrcavanje i ponovno ukrcavanje, pod uslovom da brod pristaje negde. 

Na planu i na aplikaciji vas obaveste sa kog se deka iskrcavate i u koje vreme. Možete se iskrcati bilo kada, ali je veoma važno da se vratite do vremena kada piše da je poslednje ukrcavanje, jer u protivnom nećete moći da uđete u brod, a možda će i isti otići bez vas. Iskrcati se mogu svi putnici, nije bitno da li su ili ne uplatili neku turu. Ako želite, u toku dana dok brod stoji, možete se više puta ukrcati i iskrcati. 

Kada izlazite, skeniraju vam karticu da znaju da ste napustili brod i da imaju evidenciju. Kada se vraćate prvo prolazite skener ili u brodu ili u luci, skeniraju vam karticu i ulazite. Po pravilu piće i hranu ne biste smeli da unesete spolja, pa će vam ista biti zaključana u sef i vraćena prilikom napuštanja broda. 

Šta nije dozvoljeno uneti na kruzer?

Na kruzer ne smete uneti peglu, peglu za kosu, kuvalo za vodu, električno ćebe, oružije, pirotehička sredstva, dron, električni trotinet, bajs, hover board…

Upozorenje za pušače: Požar je jedan od najopasnijih stvari na brodu i treba pušiti isključivo na mestima gde imaju brodske pepeljare i gde je to naznačeno. Pikavce nikako bacati u more, jer će se lako desiti da ne završe tamo nego na nekoj terasi ispod. Budite odgovorni.

Da li se brod ljulja?

Mi smo imali par dana malo veće talase i jak vetar i osetili smo blago ljuljanje, nije bilo ništa strašno i veći deo ture je protekao mirno. Savetujemo da ponesete nešto za mučninu za svaki slučaj i ne brinete, to su veliki i stabilni brodovi. 

Šta nije uključeno u cenu krstarenja i koliko će vas to koštati?

Neke od ovih stvari možete, a i ne morate dodatno platiti, ali postoji jedna koju morate.

Internet na kruzeru obično nije uključen u cenu

Na brodu nemate internet koji je otključan i koji mogu svi koristiti, već samo oni koji ga dodatno plate. Plaćanje i aktivacija se vrši kroz aplikaciju i cene i uslovi variraju od kompanije do kompanije. Na našem brodu Costa Fortuna je bilo nekoliko paketa i cena varira u zavisnosti od toga šta sve imate. Tu su najjeftiniji koji pokriva samo WhatsApp, srednji koji imate za društvene mreže i najjači gde imate mreže, surfovanje, gledanje video sadržaja na YT. Cene se kreću od 5 do 17€ dnevno i svi paketi se moraju uzeti za sve dane krstarenja. Pre ukrcavanja u aplikaciji možete aktivirati neki paket po nižoj ceni, pa je tako na primer najjači paket bio pre ukrcavanje 200€ za 14 dana krstarenja, dok je nakon ukrcavanja koštao 249€. Svaki paket može da se koristi na jednom uređaju istovremeno, pa tako ako na primer treba da radite na laptopu morate se izlogovati na telefonu. 

Čuli smo da evropski operateri dobro rade kada krstarite po sredozemnom moru u evropskim vodama i tada može da radi i mobilni internet, mi smo ovo probali sa Orange karticom i radila je kada smo bili blizu obale, kada nam je ista bila na vidiku, dok je dalje od obale bilo signala za telefoniranje ali ne i interneta. Brod je odlično mesto da odmorite od interneta, čitate knjigu, družite se, pa ako vam nije preko potreban zbog posla razmislite hoćete ga uplaćivati.

Izleti i ture

Izleti i ture se dodatno plaćaju i za svaku destinaciju bude makar jedna opcija, ali sa broda se možete iskrcati i samostalno obilazite, pa ne morate da platite ništa. 

Napojnice za osoblje

Ono što ne možete izbeći jesu napojnice za zaposlene na brodu i one su iznosile 11€ po osobi dnevno na Costa Fortuna kruzeru u trenutku kada smo bili. Neki od drugara koji su dugo godina radili na brodovima su nam rekli da ovo može da se izbegne tako što ćete dati napojnicu direktno onima sa kojima ste zadovoljni, ali u tom slučaju napojnicu neće dobiti oni radnici koji nemaju kontakt sa gostima. Kako ovo funkcioniše i da li zaista može da se izbegne ne znamo, probajte kada budete išli, ali svakako računajte na taj trošak. 

Transferi

Transferi od luke do grada i nazad je nešto što isto dodatno plaćate, ali uvek se možete iskombinovati da stignete u sopstvenoj režiji. Shuttle busevi su često skuplji od običnih, pa ako je luka blizu grada možete i peške ili do gradskog prevoza pa tako stići do grada. Takođe Uber i slične aplikacije budu povoljnije, pa ako se iskombinujete sa još nekim od gostiju možete i tako uštedeti. 

Kakva je bila naša ruta i koliko su luke udaljene od centra?

Naša ruta je bila Ćivitavekia na 80km od Rima, Malaga (luka blizu centra, može i peške), Fuerteventura (blizu plaže i centra), Las Palmas na Gran Kanariji (luka je isto blizu jednog dela centra i prevoza), Santa Kruz de Tenerifi (blizu centra), Madeira (i ovde vam je blizu centar i prevoz), Barselona (ovde je luka na nekih 4km od centra i nešto manje do gradskog prevoza i savetujemo da koristite aplikaciju Free Now), Marsej (luka je daleko od centra, ali na 1,5km od gradskog prevoza i busom 35T možete lako stići, a mi savetujemo da kupite dnevnu kartu na automatu na stanici), poslednja stanica pre povratka u Ćivitavekiju je bila Savona (ovde je luka odmah u gradu, a čak je i deo starog grada u samoj luci).

Neka hrana se posebno doplaćuje

Iako imate uključena tri obroka i užine, postoje neke stvari od hrane, koje ako želite, morate dodatno platiti. Kod nas na brodu su to sladoledi, palačinke, pice. Sladoled je od 2,2€ za jednu kuglu, 3€ za dve, 4€ za tri. Palačinke od 4,7 do 5,7€, a pice od 7 do 13€. 

Piće

Piće se negde plaća, negde ne, negde imate uključeno manje, negde više i raspitajte se kako stoje stvari na brodu na koji idete. Piće koje imate gratis su sokovi na točenje, flter kafe i voda, a sve ostalo se dodatno plaća, a ovo su neke od pojedinačnih cena.

Espresso 2,2€, kapućino 3€, gazirani sokovi 3,7€, pivo od 4 do 6€, vino na čašu od 5€ pa naviše, vino na flašu od 21€ pa naviše, voda u flaši gazirana 1,5l je 3,5€.

Ukoliko želite možete kupiti i određeni paket pića, postoji nekoliko, ili da uplatite sredstva na brodsku karticu i plaćate svako piće. Paketi koji uključuju velik izbor alkoholnih i bezalkoholnih pića, kafa, koktela su oko 30€ po osobi dnevno i moraju se uzeti za sve dane krstarenja i sve koji borave u kabini, ali postoje i drugi povoljniji paketi koji uključuju određeni broj pića. Kada se čekirate i instalirate aplikaciju broda, videćete kako se kreću cene i odabrati ono što vam je najbolje. 

Preporuka ako volite da popijete čašu vina za večeru, je da kupite flašu, pa ako popijete po čašu za večeru, ono što ostane oni zatvore i stave na broj vaše kabine za sutra, tako da flašu vina možete razvući na više dana. 

Kako izgleda hrana na Costa Fortuna brodu?

Ovde u cenu imate uključena tri obroka i užine, možete jesti u buffe restoranu, možete otići u neki od ovih finijih u koje se obično ide na večeru. Na costa fortuni je dva ova fensi restorana, u oba je ista ponuda i svakog dana na meniju je nekoliko jela koje birate kada stignete na večeru. Svi gosti su podeljeni u dva termina i dva restorana i prilikom ukrcavanja kada dobijete karticu na njij vam piše restoran, sto i termin kada večerate. Ako vam ne odgovara sto ili vreme možete probati da promenite, verujemo da će vam izaći u susret, a znamo neke putnike koji su menjali. 

Za doručak imate raznovrsnu ponudu, možete ga jesti na balkonu svoje kabine u buffe restoranu ili u jednom od onih na koji se ide na večeru i tamo je servirano sve na principu švedskog stola.

Za ručak imate odličan izbor i uvek nešto novo možete probati. Tu su i specijalne varijante gde svakodnevno imaju dodatnu zanimljivu ponudu i to je takođe uključeno u cenu.

Između ručka i večere je i užina gde u ponudi imate sendviče, pecivo, kolače i voće 

Hrana na ovom brodu nas je oduševila, jer je bila raznovrsna, naročito za ručak i večeru. Tu su ribe, morski plodovi, različita mesa, povrća… Užina i doručak su uvek isti, ali je velika ponuda, pa onda i ne morate svakog dana jesti isto. 

Ako se desi da ste i nakon večere gladni, recimo u ponoć nakon izlaska kod bazena su pekli roštilj, s tim da se to dodatno doplaćivalo, a cena za burger je bila oko 5€. Tako je na ovom brodu, a na drugim se to dosta razlikuje. 

Kakav je noćni provod na kruzeru?

Na naše iznenađenje prilično raznovrstan. Na Costa Fortuni konkretno tokom večeri imate mnogo sadržaja, a ovde možete:

  • popiti piće u nekom od barova
  • prisustvovati nekoj plesno-muzičkoj predstavi u teatru
  • slušati živu svirku u barovima, a ovde čak možete da sedite i da ne pijete ništa, neće vas niko zamoliti da ustanete jer ste svakako gost broda
  • možete otići u diskoteku, kazino ili šoping.

Ako niste za noćni provod već za spavanje, ne brinite, sve je dobro izolovano i u kabinama se slabo šta čuje.

Smeštaj

Ako biste da pre ili posle krstarenja neko vreme provedete u mestu boravka možda će vam biti potreban smeštaj, a njega možete potražiti na pretrazi ispod. Pretraga koju delimo sa vama vrši poređenje nekoliko poznatih sajtova za rezervaciju smeštaja kao što su Booking, Agoda, Expedia i daje najniže cenu u tom trenutku. Pretraga će vas redirektovati dalje na neki od sajtova gde rezervišete smeštaj, a mi savetujemo da se pre rezervacije tamo registrujete.

Nadamo se da smo uspeli sve da obradimo i odgovorimo na pitanja i nedoumice, ali ako smo nešto propustili slobodno pišite u komentaru i dopunićemo i odgovoriti na sve što znamo.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *