Šta treba znati pre putovanja u Kinu?

Nedavno smo se vratili iz Kine i moramo priznati da je ovo definitivno jedna od specifičnijih destinacije koje smo posetili, sa totalno drugačijim stvarima na koje je trebalo obratiti pažnju prilikom organizacije. 

Kina u poslednjih nekoliko godina tolikom brzinom napreduje i menja se, da ako ste bili pre deset i više godina mnoge stvari nisu više iste. Počevši od plaćanja, menjanja novca, kulture i ponašanja na ulicama, higijene, svega. Zato želimo u ovom blog postu da skrenemo pažnju na neke stvari koje morate znati pre putovanja uz Kinu. 

Valuta, menjanje novca i plaćanje

Menjanje novca je ovde procedura od minimu 45 minuta – brže uđeš u zemlju

Na aerodromu, kao i na većini drugih destinacija, kurs je nepovoljniji. Pre polaska proverite kakav je kurs kineskih juana i, ako uspete, promenite u vašoj državi u nekoj boljoj menjačnici nešto novca da imate za prvu ruku. Takođe, na aerodromu u menjačnici često znaju da uzmu proviziju ili fiksan iznos za “uslugu promene” pa vodite računa i o tome.

Valuta u Kini, kao što smo već spomenuli je juan i za 1€ dobija se oko 7.5 juana, ovo će svima koji nas čitate iz hrvatske biti lako za preračunavanje jer je takav bio i kurs kune. 

Menjanje novca u KiniProcedura menjanja para u Kini je prilično naporna i zna da traje i po sat vremena. Od toga da vam skeniraju pasoš, uzimaju otiske prstiju, slikaju i traže podatke o hotelu gde ste odseli. Ovo će vam dodatno oduzeti vreme naročito ako u Kini presedate i imate svega par sati da obiđete grad. Zato se spremite na vreme. 

Plaćanje u Kini. Kinezima je cilj da izbace keš i na veoma dobrom su putu da se to brzo i ostvari. Plaćaju gotovo sve putem aplikacija, AliPay i WeChat i za mnoge transakcije koriste isključivo telefone, tako što skeniraju QR kod kod prodavca, prebace mu pare, pokažu verifikaciju i nastave dalje. Ovako se plaća i ulična hrana, na pijacama, bukvalno sve. Pored ovoga smo primetili da neki plaćaju samo sa svojim licem. Stanu ispred kamere, program ih prepozna, izbaci podatke koje oni potvrde i plate. 

Ovo je nešto što je vrlo dobro za kontrolu potrošnje i kretanja, ali i elegantno rešenje jer ti nigde ne treba keš, kartica, novčanik, već samo telefon. Nije da gledamo samo negativne strane, ovo jeste i dobro rešenje, ali je za strance i strane turiste prava muka, jer ne možete platiti na svim mestima kešom, negde će vas odbiti. Ako vas i odbiju, tu imate rešenje, da se pozovete na zakon i da zapretite da ćete zvati policiju, jer po zakonu oni moraju da prime i keš kada neko želi da plati na taj način. Nadamo se da uskoro neće ukinuti keš u potpunosti i promeniti da može samo aplikacijama. 

Pre puta savetujemo da probate da skinete AliPay i WeChat i da ih instalirate na vaš telefon, prebacite neka sredstva i da plaćate na ovaj način. Sa ovim aplikacijama možete plaćati po još nekim Azijskim državama.

Plaćanje karticama u Kini zaboravite jer će to biti prava muka, barem kada pričamo o karticama koje nisu izdale kineske banke. 

Kako povoljno stići u Kinu

Trenutno najpovoljnija opcija za putovanje u Kinu je iz Budimpešte. U zavisnosti od toga u koji grad biste išli, postoji par opcija, ali sve avio karte za putovanje u Kinu moete naći na pretrazi ispod.

Kako za neke gradove nema direktnih letova, i verovatno ćete naći neki sa presedanjem, predlažemo da uzmete takvu kartu gde ćete imati dovoljno vremena da obiđete i taj grad. Ako biste leteli u Peking, možete ići prvo u Baku pa onda u Peking, kao što smo mi uradili, a sve detalje možete videti na našem Instagram profilu. Ako se odlučite da idete u Šangaj, iz Budimpešte na primer imate direktan let koji često može da se nađe po pristupačnoj ceni.

Internet u Kini

Da biste koristili aplikacije na koje ste navikli treba da imate VPN, a o tome u ovom delu. 

Internet u Kini vam može biti pravi izazov. Pre svega kada kažemo internet u Kini morate da znate da treba uraditi posebne pripreme da bi vam tamo radile sve aplikacije na koje ste navikli. 

Viber, Instagram, Facebook, Google servisi (mapa, pretraživač, Chrome, mejl…), WhatsApp… ništa od toga vam neće raditi u Kini ako ne kupite VPN. To morate kupiti i aktivirati pre puta kako bi vam radilo tamo, ako želite da rešite VPN kada stignete u Kinu već je kasno. 

Postoje razne besplatne opcije za VPN, ali čitajući recenzije i konsultujući se sa programerima, shvatili smo da nisu bezbedne i odlučili smo sa za Surfshark koji možemo da preporučimo. Kako ne biste morali da tražite ostavljamo vam link gde možete videti sve detalje, kupiti ga i aktivirari. Obavezno instalirajte VPN pre puta i proverite da li radi. 

Ako planirate da kupite kinesku SIM karticu znajte da je i to procedura, a i treba da je vratite odnosno odjavite pre izlaska iz zemlje, pa preporučujemo da ipak odaberete ESIM ako vam telefon podržava istu. Preporučujemo AirAlo kao najbolju i najpoznatiju opciju. 

Ako ipak kupujete kinesku karticu ponesite za svaki slučaj neki stari telefon, nemojte koristiti onaj na kom vam je VPN i sve aplikacije, jer može prilikom ubacivanja kineske sim kartice da vam pobrljavi i da VPN neće da radi. 

VPN možete instalirati na više uređaja, samo je bitno da ste ulogovani na svim. 

Ako vam iz nekog razloga, zbog neke vaše greške ili kineske sim kartice ne bude radio VPN umesto Chroma koristite neki drugi browser, a umesto google koristite Bing za pretraživanje. 

Nama je na jednom telefonu, kada smo ubacili karticu prestao da radi VPN, karticaga je blokirala i tada smo na njemu kao mapu koristili maps.me i ona je radila.

Ulazak u Kinu i procedure

Ulazak u državu nam je jedan od zabavnijih do sada i procedura definitivno najlakša. Bez obzira što skenirate sve prste, uslikaju vas i detaljno provere ipak prolazite veoma brzo, jer to uglavnom radite na mašini koja vam čim skenirate pasoš, prepozna odakle ste i dalje nastavlja da priča na vešem maternjem jeziku. Govori vam po koracima šta radite, kada uradite dobro obavesti, a kada ne kaže da ponovite i na kraju vam izbaci potvrdu da ste obavili proceduru. Posle toga idete kod carinika koji proveri da li ste sve to uradili, lupi pečat i to je to. Sve u svemu brzo gotovo, bez čekanja u redu. 

Smeštaj u Kini

U Kini postoje smeštaji koji primaju samo kineske turiste, ali to će biti istaknuto na bookingu. Ne verujemo da je u pitanju neka diskriminacija, već više možda neki strah od jezika ili ko zna čega drugog. Mi smo u Pekingu bili smešteni u jednom hotelu koji je na periferiji, tačnije na 16 kilometara od centra što za Peking baš i nije periferija ako uzmemo u obzir da se grad prostire na 16.411 kvadratnih kilometara.

Do njega smo došli tako što smo gledali detaljno recenzije i videli da je odličan odnos cene i kvaliteta. Ovde su čistili svaki dan, menjali nam čak i papuče posle dva dana, a sve je na dugme, pa tako i zavese i roletne. Ako dolazite u Peking, nije vam toliko bitno da ste u centru, ovaj smeštaj je idealan i plus je na 250m od metro stanice koja ide do centra. 

Ako ipak želite neki drugi smeštaj, ispod možete pronaći onaj koji će vam sigurno odgovarati.

Hrana u Kini

Ako nikada niste bili u Kini znajte da hrana iz naših kineskih restorana nije baš kao ona u njihovim. Mnoge stvari koje jedete nećete ni znati šta su, a ako ne znate kineski na mnogim mestima nećete razumeti ni menije. Meniji su na kineskom, negde imate fotografije, negde ne i pravi je izazov sporazumeti se i znati šta odabrati od hrane. 

Najbolji način za kretanje i obilaske i najlakši način za samostalnu organizaciju

S obzirom da ovde važe neka druga pravila, da na mnogim sajtovima turističkih atrakcija nećete uspevati da rezervišete i platite, najlakše je da pronađete ture ranije, pre putovanja i platite ih online. Isti je slučaj i sa ulaznicama. Karte i ture možete zakazati i kupiti preko GetYourGuide i Tiquets-a.

Ako dolazite u Peking mi preporučujemo da ne zaobiđete izlet na kineski zid, a ovde su neke od opcija. 

Kina je država koju treba doživeti i izuzetno nam je drago što smo je posetili, a nadamo se da na ovom nećemo stati i da ćemo imati prilike da vidimo i prirodne lepote ove neverovatne držav, kao i neke manje gradove i sela.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *